כל מה שצריך לדעת על שתיה מתונה

מתברר שההבדל בין נשים לגברים נעוץ גם בכמות המקסימלית של אלכוהול שהם יכולים לשתות. אם תאמצו את נוסחת 2-3-4-0 אתם בדרך הבטוחה לשתות וליהנות
בישראל, מכירה או הגשה של משקאות אלכוהוליים, מותרת רק לבגירים מגיל 18, ו

איך מחשבים כמה לשתות?
החישוב של כמה אלכוהול כדאי לצרוך מתבסס על אחוז האלכוהול במשקה שלכם ושל גודל הכוס. מנת אלכוהול מכילה 10 גרם אתנול, בדומה לכמות האלכוהול שיש בצ'ייסר וודקה, או ערק או ויסקי.
כמות הצריכה המקסימלית של אלכוהול היא 2 מנות לנשים, ו-3 מנות לגברים.

נשים, גברים ומה שביניהם
ההבדל בין יכולות השתיה של נשים וגברים קשורה להבדלים הפיסיולוגיים ביניהם. כשנשים וגברים במשקל גוף זהה שותים כמות זהה של אלכוהול, בגוף האישה יישאר ריכוז גבוה יותר של אלכוהול.
לאלכוהול יש השפעה גדולה יותר על נשים מכיוון שנשים מעכלות ומעבדות בגופן את האלכוהול בצורה איטית יותר מאשר גברים  – בגלל שגופן מכיל פחות מים וכן כמות נמוכה יותר של ההורמון ADH שמעכב מתן שתן.
אלכוהול גורם לדיכוי של הפרשת ADH, ולכן כאשר אחוז האלכוהול בדם גבוה, רמת ייצור ה-ADH נמוכה ומופרשות כמויות גבוהות באופן מופרז של מים בשתן (לכן השתן המופרש בעת שתיה מרובה חסר צבע),
דבר הגורם בסופו של דבר להתייבשות ולחמרמורת (הנגאובר).

נוסחת 2-3-4-0
הנוסחה הבאה אינה נוסחת קסמים אבל היא עוזרת לזכור את כמויות השתיה הנחשבות למתונות: 2 מנות אלכוהול לאשה, או 3 מנות אלכוהול לגבר בערב של בילוי.
באירועים מיוחדים, מפעם לפעם, אפשר לשתות 4 מנות (כמות של מעל 5 מנות שתיה נחשבת לשתיה מופרזת) ולפחות ערב אחד בשבוע חשוב לא לשתות אלכוהול בכלל, כלומר – 0.

למה שתיה מופרזת מסוכנת?
הנזקים של שתיה מופרזת רבים וכוללים סיכויים גבוהים להתפתחות סרטן, דלקות כבד כרוניות, עלייה בלחץ הדם, התקפי לב, שבץ, דיכאון, הפלות ופציעות.
מחקרים מוכיחים, כי שתיה מתונה של אלכוהול מועילה לבריאות הלב ומפחיתה את הסיכון למחלות לב, לסכרת, טרשת עורקים, שבץ, התפתחות אבני מרה ועוד.
שתיה מדודה של אלכוהול מחזקת את המערכת החיסונית, תורמת להפחתת רמת הכולסטרול ולהעלאת רמת הכולסטרול הטוב.
יחד עם זאת עדיף להימנע כליל משתיה מאשר להסתכן בשתיה מופרזת.

שתו במתינות, שתו באחריות.