אתם יכולים לצחוק כמה שאתם רוצים על המילניאלז ועל היפסטרים צעירים שמדברים על קיימות, אבל האמת המרה היא, שאנחנו נמצאים היום על קו תפר בכל הנוגע לעתיד כדור הארץ. בין אם נרצה ובין אם לא, היום כבר יש נתונים מבוססים המעידים על כך שהחיים על פני כדור הארץ ילכו ויעשו קשים יותר ב-30 השנים הבאות, הודות לשינויי האקלים. ואם זה לא מפריע לכם מספיק, אז כדאי שתיקחו בחשבון את היין שלכם. לפי מחקר חשוב שפורסם בשנת 2012, אזורי היין החשובים בעולם כמו בורדו, בורגונדי, ריוחה ונאפה, נמצאים היום במסלול בלתי הפיך בדרך לחום קיצוני ובצורות. מה זה אומר? בגדול זה אומר שכדי לנסות ולמנוע את הקטסטרופה הזאת, תעשיית היין בפרט והאלכוהול בכלל, הולכת היום לכיוון אחר ויותר ״בר-קיימא״.

 

לרגל יום כדור הארץ, איגדנו עבורכם כמה מונחים שחשוב לדעת בכל הנוגע ליין ולקיימות. כי אתם יכולים להמשיך ולבחור לקחת את הגלולה הכחולה – כלומר, להתעלם מהבעיה, או לקחת חלק בפתרון, ולהפנים שהעולם משתנה, וכדאי לכם לקחת חלק במהפכה הזו.

(צילום: Shutterstock)

המהפכה הירוקה

כדי להבין איך הגיעה החקלאות המודרנית למצב אליו היא הגיעה, חשוב קודם כל לדעת מה היא המהפכה הירוקה. מדובר בתהליכים בעולם החקלאות שהתרחשו בעשרים השנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, אז הצליחו מספר מדינות להגדיל את יבול הדגנים בשטחים שלהם בצורה ניכרת, הודות לשימוש בזנים חדשים, חומרי הדברה כימיים, החדרת שיטות טכנולוגיות שונות והפיכת אותם השטחים לחד-יבוליים. מחד, הגדלת היבול הבטיחה שיהיה זה הסוף לרעב, לפחות במדינות המפותחות – הבטחה שקיימה את עצמה. מאידך, המהפכה הירוקה נחשבת היום לגורם משמעותי בבעיות כמו אבדן המגוון הביולוגי, הפרת האיזון של המערכת האקולוגית ובסופו של דבר, גם בכל הקשור להתחממות הגלובלית.

 

אורגני

יינות אורגניים מיוצרים מענבים שצמחו בשיטות אורגניות (כלומר באמצעות חומרים ביולוגיים להדברה ולדישון למשל, ולא כימיים). הכורמות האורגנית התפתחה ב-20 השנים האחרונות לאחר שיצרני יין רבים הבינו שחומרים כימיים מזיקים לאדמה, לגפן ובסופו של דבר גם ליין. כורמים בשיטות אורגניות מתייחסים אל הגפן כאל חלק בלתי נפרד מהטבע, ולכן הם ישתדלו להזין את הגפן בחומרים טבעיים בלבד. אם אתם חושבים שמדובר בתופעה אזוטרית, תחשבו שוב. כיום, כ-35 אחוזים מהאירופאים קונים יין אורגני, ובשוודיה כ-51.2%. באנגליה, המכירות של בירות, יינות וספיריט אורגניים עומדות על כ-6 מליון פאונד בשנה, עלייה של כ-14.3%  בשנת 2016 ובצרפת שוק היין האורגני לבדו עומד על כ-792 מליון יורו בשנה, עלייה של כ- 18.2% מ-2015.

(צילום: Shutterstock)

ביודינאמי

כאן הדברים מתחילים להיות ממש משונים, אבל שימו לב, כי חקלאות ביודינאמית הולכת והופכת לשם דבר בעולם וישנם לא מעט מחקרים שמוכיחים כי מדובר בשיטה חקלאית שלא רק מיטיבה עם העולם, אלא גם מצליחה לתת יבולים נהדרים – הן מבחינת האיכות והן מבחינת הכמות. ההגדרה הרשמית של חקלאות ביודינאמית, לפי ה-Biodynamic Farming and Gardening Association היא ״גישה רוחנית-אתית-אקולוגית לחקלאות, גינון ייצור מזון ותזונה״. יין ביודינאמי מיוצר תחת שורה של שיטות חקלאות שרואות בחווה או בכרם אורגניזם אחד. המערכת האקולוגית, אם כן, מתפקדת כשלם, כשכל חלק בחווה או בכרם תורם לאחר. הרעיון הוא ליצור מערכת שמקיימת את עצמה. חומרים טבעיים, אדמות שונות וקומפוסטים הם החומרים היחידים שמזינים את הגפנים. חומרי הדברה ודישון כימיים אסורים לחלוטין ונחשבים כמזיקים לפוריות האדמה. המגוון הביולוגי בכרמים שכאלה יהיה אדיר, ותינתן ״רשות״ לצמחיית הבר לצמוח סביב הגפנים כמו גם לחיות שונות כמו ברווזים, סוסים, כבשים ופרות – כל זאת כדי לייצר דישון טבעי וסביבה פוריה ועשירה לכל מה שגדל בה. השיטה הביודינאמית החלה עם רעיונותיו של הפילוסוף האוסטרי רודולף שטיינר בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת. שטיינר אגב, הוא אותו פילוסוף שהחל את שיטת החינוך האנתרופוסופית, והוא פיתח את השיטה הביודינאמית, המבוססת על לוח שנה ירחי בהשפעות אסטרולוגיות. אם חקלאות מבוססת ירח נשמעת לחלק מכם כעניין מוזר ולא מבוסס, בל נשכח שגם לוח השנה היהודי, שמבוסס על הירח, שם במרכז העניינים את החקלאות, ואת הזמנים המדוייקים לקצור ולזרוע.

 

טבעי

יין טבעי הוא יין מענבים שצמחו בחקלאות אורגנית, לרוב ביודינאמית, המיוצר כמעט ללא התערבות היינן, מבלי תוספים שמשנים את תצורתו הטבעית של מיץ הענבים המותסס. יינות שכאלה יותססו באופן טבעי (״ספונטני״) כלומר – משמרים טבעיים שנמצאים על הפרי ובאוויר היקב, לעומת יינות קונבנציונליים בהם מוסיפים שמרים סלקטיביים שנוצרו בתנאי מעבדה. בנוסף, ביין טבעי יהיו מינימום של סולפיטים (או בכלל לא). סולפיטים הם תוספים שמטרתם לעזור בשימור היין, ורבים מאמינים כי הם אלו שגורמים לכאבי הראש שאנחנו סובלים מהם אחרי שתיית יין מרובה. התוצאה – יין חי לחלוטין שהוא תוצר טבעי המיוצר עם מינימום של התערבות יד אדם. אמנם אין עדיין עיגון בחוק שמגדיר בדיוק מה הוא “יין טבעי״, אך יותר ויותר יצרנים בארה״ב, ניו-זילנד, אוסטרליה, אירופה ואפילו בישראל, החלו חוזרים לאופני ייצור היין של לפני המהפכה הירוקה והטכנולוגית, והם עוסקים בין היתר בהגדרות החוקיות של תהליך הייצור.